Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαντολογικές ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Στο Σχολείο μας υλοποιούνται προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, αγωγής υγείας, πολιτιστικών θεμάτων.

Α. Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Γνωρίζω το δάσος του τόπου μου» από τους μαθητές της Α΄ τάξης με συντονίστρια την εκπαιδευτικό Αλαμάγκου Παπαδούλα.

Β. Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Λαμπερό χαμόγελο-υγιεινή των δοντιών» από τους μαθητές της Β΄ τάξης. Ένταξη της τάξης στο πρόγραμμα Προαγωγής και Αγωγής Στοματικής Υγείας « Γερά δόντια ? Χαρούμενα παιδιά »

Γ. Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Ζώα που απειλούνται με εξαφάνιση» από τους μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων με συντονίστρια την εκπαιδευτικό Κουϊμτζή Μαρία.

Δ. Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων «Μουσικά όργανα» από τους μαθητές της Ε΄ τάξης με συντονιστή τον εκπαιδευτικό Γκαρλή Ιωακείμ.

Ε. Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων «Αναπαράσταση αρχαίων Ολυμπιακών αγώνων» από τους μαθητές της Ε΄ τάξης με συντονίστρια την εκπαιδευτικό Δημητριάδου Γενοβέφα.

Δ. Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Οίνος ευφραίνει καρδίαν» από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης με συντονίστρια την εκπαιδευτικό Τουπλικιώτη Μαρία.

Ε. Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας από τους μαθητές των Γ΄και Δ΄τάξεων με συμμετοχή στον 2ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης των εκδόσεων Μεταίχμιου.

ΣΤ. Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας ( επιλογή λογοτεχνικών βιβλίων, μελέτη, συμπλήρωση ερωτηματολογίου, σύνθεση κειμένων ) από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης με συντονίστρια την εκπαιδευτικό Τουπλικιώτη Μαρία.